Formalności związane ze sprzedażą auta nie kończą się w momencie podpisania umowy i przekazania pojazdu nowemu właścicielowi. Na poprzednim właścicielu w dalszym ciągu ciąży obowiązek poinformowania stosownego urzędu o fakcie zbycia pojazdu i jest na to wyznaczony konkretny czas.
Zgodnie z przepisami, każdy pojazd mechaniczny musi być zarejestrowany, a każda zmiana jego właściciela musi być odpowiednio zgłoszona. W przypadku sprzedaży auta, zarówno sprzedający, jak i kupujący mają na to 30 dni, licząc od dnia podpisania umowa kupna-sprzedaży.
W przypadku niedotrzymania terminu liczyć się trzeba z karą finansową, która wynosi od 200 do 1000 zł. Istotne jest, że fakt zbycia pojazdu musi zgłosić dotychczasowy właściciel również w przypadku zbycia go poprzez darowiznę. Jeśli pojazd miał współwłaścicieli, każdy z nich musi osobiście odwiedzić wydział komunikacji. Alternatywą jest ustalenie pisemnego pełnomocnictwa dla jednej osoby i wniesienie opłaty skarbowej (w wysokości od 17 do 22 zł, jednak nie dotyczy ona sytuacji, w której współwłaścicielem pojazdu jest członek najbliższej rodziny). Dokument ten powinien zawierać takie informacje, jak:
W 2020 roku pojawił się obowiązek zgłaszania nabycia pojazdu przez nabywcę, jednak zrobić to można przy okazji przerejestrowywania pojazdu na nowego właściciela.
Na osobie, która figuruje w urzędzie jako właściciel pojazdu, ciążą konkretne obowiązki:
W momencie zgłoszenia zbycia pojazdu znosi z dotychczasowego właściciela te obowiązki.
Tego typu zgłoszenia powinny być składane w wydziale komunikacji, który znajduje się w urzędzie odpowiednim dla miejsca zarejestrowania pojazdu. Może to być:
Dokonane zgłoszenie jest udostępniane w systemie Centralnej Ewidencji Pojazdów. Samo zgłoszenie może być dokonane osobiście w czasie wizyty w urzędzie lub za pośrednictwem platformy ePUAP. Niezależnie jednak od formy zgłoszenia, powinno ono posiadać następujące informacje:
Ze zrozumiałych względów, zbycia pojazdu nie dokonuje się jedynie w przypadku, gdy przekazanie go następuje poprzez spadek.
Poza samym formularzem, który należy wypełnić podczas zgłaszania zbycia pojazdu, niezbędne jest również posiadanie innych dokumentów, będących uzupełnieniem formularza. Dokumentami tymi są:
Zgłoszenie zbycia pojazdu jest procesem bardzo ważnym z punktu widzenia prawa, jednak nie jest czasochłonne ani trudne. Stosowne formularze dostępne są w urzędach i w Internecie, a ich wypełnienie zajmuje chwilę. Warto dokonać tego w terminie, by uniknąć kary i innych nieprzyjemności.
Źródła: