Obecnie coraz trudniej zbyć leciwy samochód - poznański rynek nasycony jest pojazdami używanymi, a potencjalni nabywcy stawiają wysokie wymagania. W jeszcze gorszej sytuacji są osoby, które sprzedają pojazd powypadkowy.
Oczywiście samochód można po wypadku naprawić i w dalszym ciągu użytkować. Z moich obserwacji wynika, że opcja taka jest opłacalna, gdy auto jest stosunkowo nowe. Jeżeli natomiast pojazd ma już swoje lata, bardzo często zdarza się, że kwota, jaką trzeba zapłacić za naprawę, przewyższa jego rzeczywistą wartość. W sytuacji takiej właściciel auta może:
Poniżej omówię wszystkie wymienione tu opcje.
Samodzielne znalezienie osoby, która nabędzie uszkodzony samochód, nie jest w Poznaniu łatwe. Oczywiście wiele zależy od rodzaju uszczerbku, jakiego doznało auto - jeżeli jest to na przykład tylko zarysowanie lakieru, problem będzie raczej niewielki (co najwyżej otrzymamy niższą cenę). Gorzej wygląda sytuacja, gdy stan samochodu uniemożliwia przejście badań technicznych - jedynie nieliczni nabywcy zainteresują się pojazdem, który nie może samodzielnie poruszać się po drodze. Trzeba też pamiętać, że w przypadku sprzedaży pojazdu używanego możliwe jest dochodzenie przez nabywcę indywidualnego (czyli takiego, którego można uznać za konsumenta w rozumieniu przepisów prawa) roszczeń z tytułu rękojmi. Aby tego uniknąć, należy wpisać odpowiednią klauzulę do umowy kupna-sprzedaży.
Drugim sposobem pozbycia się niesprawnego pojazdu jest jego zezłomowanie. Można tego dokonać jedynie w wyznaczonych stacjach demontażu pojazdów. Cena, jaką uzyskamy, uzależniona jest przede wszystkim od wagi samochodu (na rynku poznańskim stawki oscylują wokół kilkudziesięciu groszy za kilogram masy auta). Co ważne, samochód, który ma być zezłomowany, powinniśmy dostarczyć do stacji demontażu na własny koszt. Jeżeli nie może on poruszać się samodzielnie, konieczne może być wynajęcie lawety, która go przewiezie. Czyni to często całe przedsięwzięcie nieopłacalnym.
Trzecim sposobem zbycia uszkodzonego pojazdu jest jego sprzedaż do skupu aut. Rozwiązanie to ma według mnie wiele zalet:
Dla wielu osób najważniejszą zaletą takiego rozwiązania jest jednak możliwość szybkiego otrzymania zapłaty - gotówkę wręcza się sprzedawcy natychmiast po podpisaniu umowy.
Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest łatwa. Najczęściej wycena niesprawnego auta uwzględnia:
Ważnym czynnikiem jest również wartość części, które mogą być odzyskane z auta (w przypadku poważnych uszkodzeń należy się liczyć z określeniem wartości samochodu właśnie na tej podstawie).
Oczywiście skupy aut zainteresowane są nie tylko pojazdami uszkodzonymi - można im sprzedać również samochody wyeksploatowane lub nawet nowe, w pełni sprawne. Klientami tego typu podmiotów bywają zarówno zwykli posiadacze aut, jak i przedsiębiorstwa. W przypadku tych ostatnich sprzedaż uszkodzonego samochodu do skupu pozwala często na zachowanie ciągłości działania: uzyskaną gotówkę można wykorzystać do natychmiastowego zakupu nowego pojazdu, często niezbędnego dla funkcjonowania firmy.